100 fotoğraf sanatçısı Lübnanlı çocuklar yararına sergi açıyor

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde yaşayan 100 fotoğraf sanatçısı, geliri Lübnanlı çocuklara gönderilmek üzere 30 Eylül'de İstanbul Taksim Metro Sergi Salonu'nda bir sergi açıyor. Türkiye'de 21 bin üyesi bulunan 'www.fotokritik.com' web sitesi, fotoğraf sanatçısı 100 üyesinin çektiği en iyi 100 çocuk fotoğrafını, "Bir damla da siz olmak ister misiniz?" adlı sergide bir araya getirerek Lübnanlı çocuklara yardım etmeyi amaçlıyor. 100 YTL'den satılacak fotoğraflardan elde edilecek gelir, Türk Kızılayı aracılığıyla Lübnan'daki çocuklara gönderilecek. 

Fotoğraf sanatçısı Ümran Davran, hazırlanan fotoğraf sergisi için "Bizler, fotoğrafa gönül vermiş insanlar olarak çevremizde olup bitenlere duyarsız kalamazdık. Lübnan'da binlerce çocuk savaştan mağdur oldu. Neden savaşıldığından habersiz, patlamamış bombaları oyuncak sanıp oynayacak kadar masum çocuklar, bu savaştan zarar gördü. Bu sergiden çok büyük paralar toplayamayız belki, ama en azından bir yaraya merhem olabileceğimizi düşünüyoruz." dedi. 

Sergide yer alacak eserlerin baskı paralarını da sanatçılar karşılıyor. Eserleri satın almak isteyenlerin Kızılay'ın tüm bankalardaki 2868 numaralı hesap numarasına 100 YTL bağış yapmaları gerekiyor. Sergiden sonra fotoğraflar adreslerine ulaştırılacak. İstanbul Taksim Metro Sergi Salonu'nda 30 Eylül'de açılacak sergi, 7 Ekim'e kadar gezilebilecek. Sergi daha sonra Ankara ve İzmir'e taşınacak.

Yorumlar