Türk edebiyatı Avrupa turnesinde

'Avrupa Edebiyatı Türkiye'de-Türkiye Edebiyatı Avrupa'da projesinin ülkemizdeki ayağından sonra yollar Batı'ya uzandı. Türkiye'nin 24 kentini ve 8 Avrupa ülkesini kapsayan etkinlik, bu kez Avrupa Kültür Başkentlerinden Almanya'nın Ruhr bölgesine konuk oldu. Etkinliğin açılışı dün sabah Türk yazarlar Ayfer Tunç ile Murat Uyurkulak'ın Gustav-Heinemann-Gesamtschule'deki okuma ve söyleşisiyle başladı. Okumadan sonra Duisburg Landschaftspark'ta Goethe Enstitüsü İstanbul Müdürü Claudia Hahn Raabe, Duisburg Kültür İşleri Başkanı Karl Janssen, Ruhr 2010 Sanat Direktörü Aslı Sevindim ve yazarların katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Karl Janssen, Türkiye ile kültürel işbirliği içinde olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Çok dilli bir ortamda ülkeler arasında güzel bir diyaloğun kurulduğunu belirten Goethe Enstitüsü Müdürü Raabe ise şimdiye kadar 22 bin kilometre yol aldıklarını, bunun yanında 188 etkinlik düzenlediklerini aktardı.

Avrupa Edebiyatı Türkiye'de-Türkiye Edebiyatı Avrupa'da projesinin Sofya, Bükreş, Pecs, Viyana, Venedik ve Zürih'in ardından, Ruhr 2010'a gelmesi şehre büyük bir konseri de beraberinde getiriyor. Etkinlik kapsamında Duisburg şehrinin eski devasa demir çelik fabrikasında Mercan Dede Ensemble Featuring ile Elif Şafak 'Sounds of Love' başlıklı bir nevi gala konseri verecek.Bu kültür projesi için düzenlenen konserde misafir sanatçılar da yer alacak. Elif Şafak 'Aşk' adlı romanından bölümler okuyacak, Türk kökenli Hollandalı genç piyanist, besteci ve şarkıcı Karsu Dönmez ve Berlinli ödüllü dansçı Kadir 'Amigo Memiş' konsere eşlik edecek. 'Sounds of Love', 19 Haziran Cumartesi günü saat 19.00'da Landschaftspark Duisburg'da gerçekleşecek. Beş yüz bin nüfuslu Duisburg'da yaklaşık yüz bin Türk yaşıyor. Haliyle konsere büyük bir ilgi olması bekleniyor.

EDEBİYATÇILAR AVRUPA BİRLİĞİ KOMİSYONU'NDA
Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen 'Kültür Köprüleri/Avrupa Edebiyatı Türkiye'de-Türkiye Edebiyatı Avrupa'da projesine ilginin Türkiye'de daha çok olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok kenti gezen Avrupalı yazarlar ülkemizden memnun ayrılmıştı. Öğrencilerin meraklı bakışları ve edebiyata olan hayranlıkları Avrupa'dakilere nazaran daha dikkate değerdi. 5 Mayıs 2009'da Diyarbakır'da başlayan Türkiye turuna; 8 Avrupa ülkesinden, eserleri daha önceden Türkçeye çevrilmiş 44 yazar konuk oldu. Yazarların yanı sıra, fotoğraf sanatçıları, film yapımcıları, oyuncular ve müzisyenler de Türkiye'nin 24 kentindeki sanatseverlerle buluştu. Türk yazarlar da bir nevi iade-i ziyaret yaptı ve Avrupa'nın pek çok kentinde edebiyatseverlerle buluştu.

On dört aydır yollarda olan ekibin son durağı Brüksel olacak. Avrupa Parlamentosu üyesi Malika Benarab-Attou'nun ev sahipliğini yapacağı 'Edebiyat Buluşması' ile projeye katılan yaklaşık 40 yazar bir araya gelecek. 24 Haziran'daki programda, Almanya, Türkiye, Avusturya, Bulgaristan, Macaristan, Romanya, İtalya ve İsviçre'den projeye katılan yazarlar, tecrübelerini ve izlenimlerini hem kendi aralarında hem de parlamenterler, diplomatlar ve sanat dünyasından misafirlerle paylaşacak.

Musa İğrek, İstanbul
Zaman Gazetesi
17/06/2010

Yorumlar