İlhan Koman'ın Hulda'sı sanat getirdi

Boğazın serin sularında dün meraklı bir bekleyiş vardı. Heykel sanatçısı İlhan Koman'ın (1921-1986) yüz beş yaşındaki evi ve atölyesi; tarihi gemi Hulda, uzunca bir yolculuğun ardından yuvasına geri döndü. Koman'ın 1946'da mezun olduğu ve öğretim üyeliği yaptığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne (MSGSÜ) yanaşan geminin, Kuzey Buz Denizi'nden başlayıp Akdeniz'e uzanan 12 bin kilometrelik seferi böylece sona erdi. On altı aydır denizlerde olan ve şiddetli rüzgârdan dolayı kıyıya zor yanaşan gemiye önce Karaköy'den kalkan devasa yolcu gemisi gölge etti.

Bu ilginç manzaradan sonra Hulda'yı MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Rahmi Aksungur, İlhan Koman Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Koman, İsveç Başkonsolosu Torkel Stiernlof, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan, sanatseverler ve büyük bir kalabalık karşıladı.

Yolculuğun eğlenceli geçtiğini söyleyen Ahmet Koman, "On yerde sergi açtık. Çok ilgi gördü. Yolculuk boyunca hem İstanbul 2010'u tanıttık hem de İlhan Koman'ı. Bu yolculuk, kurulması planlanan İlhan Koman Müzesi'nin bir anlamda habercisi diyebiliriz. Seferimiz maceralıydı, yol boyunca birçok anımız oldu. İçinde çeşitli sanat eserlerinin üretildiği, atölyelerin yapıldığı bu gemi artık İstanbul'da kalacak." dedi.

Stockholm'de başlayan ve 16 ay boyunca süren bir sanat ve bilim yolculuğunun ardından İstanbul'a kutu kutu sanat getiren gemi, 23 Kasım'a kadar sürecek Hulda Festivali'nin de başlangıcı oldu. Festival kapsamında sergiler ve atölye çalışmaları düzenlenecek. Bugün de saat 13.00'te Tophane-i Amire'de 'Hulda Festivali ve Bilimsel Sanat' başlıklı bir sempozyum düzenlenecek. (www.huldafestival.org)

Hulda Festivali programı

Gemisi Hulda Üzerinde İlhan Koman Sergisi ve Atölye Çalışmaları

25 Eylül-23 Kasım (Hasköy-Beyoğlu Belediyesi Yelken Okulu)

Artscist Sergisi

22 Eylül-8 Ekim (Tophane-i Amire)

İlhan Koman: Hulda Festivali, Sanata ve Bilime Yolculuk Sergisi

22 Eylül-31 Ekim (Plato Sanat-Balat)

İlhan Koman Sergisi

27 Eylül-15 Ekim (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)


Musa İğrek, İstanbul

Zaman Gazetesi

22/09/2010

Yorumlar