U2 İstanbul'u sarstı geçti

U2 hayranları nihayet muradına erdi. Dünyanın en büyük rock grubu U2, 360° Avrupa Turnesi kapsamında dün akşam Atatürk Olimpiyat Stadı'nda unutulmaz bir konser verdi. Yamura rağmen on binlerce U2 hayranı stadı tıklım tıklım doldurdu. Konser öncesinde yağan şiddetli yağmur herkesi korkuttu. Öyle ki kulaktan kulağa konserin iptal edilebileceği fısıltıları yayılmaya başladı. Ancak korkulan olmadı. Yağmur yaklaşık 20 dakika sonra dindi ve herkes rahat bir nefes aldı. Konser alanında özellikle yabancıların çokluğu dikkat çekiciydi. Lübnan'dan, Beyrut'tan, İran'dan Yunanistan'dan, dünyanın dört bir yanından gelen U2 hayranları vardı stadyumda.

Sahneye önce Kuzey İrlandalı grup Snow Patrol çıktı. Snow Patrol'un sahneye çıktığı sırada stat bomboştu. Fakat daha sonra stat iyiden iyiye dolmaya başladı. Snow Patrol, U2'nun 360 derece konserleri kapsamındaki son konserlerini İstanbul'da verdiklerini söyledi. Grup ayrıca "Bu şehirde olduğumuz için çok mutluyuz." dedi.

Ve yıllardır beklenen konserin saati gelimişti. Bono sahneye zafer işareti yaparak çıktı. Stadyumu dolduran rock severlerin coşkusunu görünce "Neden bu kadar geciktik?" der gibiydiler. Muhteşem bir izleyici kitlesi vardı. U2 konsere Beatiful Day adlı parçayla başladı. Örümceği andıran koca sahnenin altında Bono ve ekibi tüm seyirciye hakimdi. Konser boyunca dinleyiciler, hep ayaktaydı. Yaklaşık 50 bin kişi stadı doldurmuştu. Birkaç kuşağın bir arada takip ettiği bir konserdi. İlk kez İstanbul'a gelen U2, klasikleşen şarkılarını seslendirdi. Bono sahnenin etrafında çılgınca dolanıp duruyordu. Beşinci parçanın ardından kısa bir konuşma yaptı. Seyircilere 'Süpersiniz' diye seslendi. "Bu ülkede olan her şey dünya için çok önemli." dedi.

Boğaz Köprüsü'nden geçerken yaşadıklarını anlatırken siyasetçilerden bahsetti. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın adını anınca seyircilerden protesto sesleri yükseldi. Bono bu durum karşısında siyaset konuşmayacağını söyledi. Köprüden bahsetmeyi yeğledi. "Bu köprü din ve laikliği birleştiren bir köprü değil, kültürler arası bir köprü. Geçmişi geleceğe taşıyan bir köprü." dedi. Bono dışında The Edge, Adam Clayton ve Larry Mullen'ın da performansı görülmeye değerdi. Yaşanan, bir konserden çok görkemli bir şovdu. Koca stadyum küçülmüş, tüm alanı sahne kaplamıştı sanki. Bono, bir ara bir seyirciyi sahneye çıkarıp onunla dans etti. Daha sonra Bono, Zülfü Livaneli'yi sahneye davet etti. Birlikte bir parça seslendirdiler. Livaneli, "U2'ya bir hediye verelim." dedi ve 'Yiğidim Aslanım'ı söyledi. Konser, İstanbul'un bugüne kadar gördüğü en görkemli müzik etkinliğiydi. Hem Bono hem de hayranları şanslıydı. Zira yağmur erken kesilmişti.

Blackberry sponsorluğunda, Live Nation tarafından düzenlenen, Pozitif ve İKSV işbirliğiyle, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın katkılarıyla gerçekleşen konser, önümüzdeki yıllarda pek çok müzik grubunun da geleceğinin habercisiydi.

Konserden notlar

*U2 hayranları öğle saatlerinden itibaren Olimpiyat Stadı'na gelmeye başladı.

*Belediye ek otobüs seferleri koydu; ancak Taksim'de uzun kuyuklar oluştu.

*Trafik nedeniyle Atatürk Olimpiyat Stadı'na ulaşmak kolay olmadı. Stat dışında yığılmalar oldu. Trafik zaman zaman kilitlendi.

*Taksiciler stattan uzak yerlerde bırakınca konserciler yürümek zorunda kaldı.

*21.00'de başlayacağı duyurulan konser yaklaşık 1 saat gecikmeli başladı.

*U2 sahneye çıktığında stadın yarısı boştu, ancak ilerleyen dakikalarda tıklım tıklım doldu.

*Günün asıl kazançlıları hiç şüphesiz büfeciler oldu.

*Referandumun 'Hayır'cıları konseri unutmamıştı, statta bol bol broşür dağıttılar.

*Şemsiye ve yağmurluk kara borsaya düştü.

*Korsan CD'ciler iş başındaydı.

*Konser alanı renkliydi, açılan farklı ülke bayrakları çeşitliliği gösteriyordu.

*'Dua odası' Ramazan dolayısıyla epey ilgi gördü.


Musa İğrek, İstanbul

Zaman Gazetesi

07/09/2010

Yorumlar