Türkiye'nin yaralı ruhu Cemil Meriç

Düşünce adamı ve yazar Cemil Meriç'in hayatının anlatıldığı 'Türkiye'nin Ruhu Cemil Meriç' adlı belgeselin galası, önceki akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı. Üç kuşağı buluşturan belgesel, ömrü boyunca düşüncenin namusunu savunmuş bir yalnız entelektüelin hikâyesini 'sarsıcı' bir dille anlatıyor.

Büyük düşünür ve yazar Cemil Meriç'in hayatının anlatıldığı "Türkiye'nin Ruhu Cemil Meriç'' adlı belgeselin galası önceki akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda (CRR) yapıldı. Gecede, yolu bir şekilde Cemil Meriç'in düşünce bahçesinden geçmiş her yaştan okur vardı. Fakat gençlerin, öğrencilerin varlığı daha belirgin hissediliyordu. Meriç'in yüze yakın dostunun ve öğrencisinin katkısıyla hazırlanan belgesel, Türkiye'de düşünce hayatının bir asırlık sancılı geçmişini yansıtıyor. Cemil Meriç belgeseli, TRT 2'de önce 26 Aralık'ta 106 dakikalık bir film daha sonra da dört bölümlük dizi olarak yayımlanacak.

Belgeselin gösteriminden önce bir konuşma yapan Ümit Meriç, "Cemil Meriç ülkesinin geçmişini ve geleceğini sırtlanan bir aydındır. Bir ülkenin yazarının, o ülkenin evlatları tarafından sevilmesi ve kendisiyle özdeşleştirilmesi her yazarın harcı değil. Belgeselin, Türkiye'nin kısa bir baygınlık geçiren ruhunu yeniden bulması adına faydalı olacağına inanıyorum. Bunun yanında belgesel gelecek kuşaklara not bırakmak adına önemli bir iş." dedi. Belgeselin mimarı gazeteci-yazar Dücane Cündioğlu ise "Türkiye'nin yüze yakın entelektüelini bir araya getirdik. Cemil Meriç ile aramızdaki mesafeyi korumaya gayret ettik. Meriç'in peşinde olduğu şeyin peşine düştük. En nihayetinde Meriç'in dostu Kerim Sadi'nin söylediği söze benzer bir durum ortaya çıktı; 'Meriç bir aynadır, herkes onda kendisini görür.' Aslında biz de Cemil Meriç aynasında kendimizi görmeye çalıştık. Sadece Cemil Meriç'i değil Türkiye'yi de yorumlamaya gayret ettik." diye konuştu.

Şafak Bakkalbaşıoğlu'nun yönetmenliğini üstlendiği, senaryosunu Metin Tavukçuoğlu'nun yazdığı belgesel 'muamma anlatıcısı' rölündeki Erdal Beşikçioğlu'nun anlatımı ile başlıyor. Başkaları top koştururken, misket oynarken yalnızlığa mahkûm, dört numara miyop bir çocuk çıkıyor karşımıza. Küçük Cemil'in tek sığındığı liman kitaplardır. Meriç'in çocukluğu ve ilk gençliği ile ilerleyen belgesel, dönemin Hatay'ı, İstanbul'u arasında gidip geliyor. Sonra Elazığ ve yine İstanbul... 1930'ların 1940'ların sancılı Türkiye'si, fikir çilesi çeken bir genç adamın 'mahşerin ortasındaki sessiz çığlığı' ve ışığını yavaş yavaş yitiren düşünürün solukları salona yayılıyor. Kırkar dakikalık bölümler halinde hazırlanan belgeselde Cemil Meriç'i, torunu Sinan Meriç canlandırıyor.

Işığını yitiren adamın hikâyesi

Kemal Sahir Gürel'in hazırladığı müzikler metnin dokusuyla paralel yol alırken kimi zaman izleyiciyi bir boşluğa sürüklüyor. Cemil Meriç'in gözlerinden yavaş yavaş çekilen ışığın karanlığı ister istemez dört bir yanınızı sarıyor. Meriç'in âşık olduğu kadın Lamia Hanım'ın da belgesele konu olması ve Lamia hanımın damadı ile oğlunun hatıralarını anlatması ise pek çok kimse için sürpriz oldu. Araftaki adamın hikâyesi, ömrünü verdiği eserlerinin satırları arasında, bazen sarsıcı bazen da naif bir dille ilerliyor. Belgeselde Meriç'in hayıflanmaları, bir anlamda ışığını kaybeden adamın ve Türkiye'nin derin sancıları aslında. Cüneyt Türel ve Ahmet Mümtaz Taylan'ın seslendirdiği belgesele Hilmi Yavuz, Mete Tunçay, Beşir Ayvazoğlu, Murat Belge, Selim İleri, Mahmut Ali Meriç, Ümit Meriç, Halil Açıkgöz, A. Turan Alkan, İzzet Tanju, Dücane Cündioğlu gibi Cemil Meriç'in dostları, talebeleri ve çocukları anlattıkları hatıralarla eşlik ediyor. Belgeselin son bölümünde, gözleri tamamen ışığa kapanan Meriç'in umutsuz tedavi süreci başlıyor. Hafızasını yitiren bir neslin çilesini senelerce çeken ve hak ettiği ilgiyi ancak son dönemlerinde görebilen bir fikir adamı portresi karşılıyor izleyenleri. Belgesel, içindeki 'o minik umut kuşunu' yitirmeyen yalnız adamın bu fani dünyadan hafif bir tebessümle çekilmesiyle son buluyor.

Musa İğrek, İstanbul
Zaman Gazetesi

Yorumlar