Mimarlık arşivi Arkiv yine yayında

Arşivleme alışkanlığımız yok diye söylenir dururuz. Hele konu mimarlık olunca bu alanda belgeler, bilgiler hiçbir yerde derli toplu bulunamaz. Pek çok önemli binanın orijinal projeleri iş bittikten sonra ya rafa kaldırılır ya da ofisin bir yerinde unutulur kalır. Bu belgelere ulaşmak zor olur. Bu anlayışı hafiften kırmaya çalışan Arkitera Mimarlık Merkezi, 2003 yılında, internet üzerinden erişilebilecek bir arşiv projesini başlatmıştı.

Beş yıl sonunda Türkiye'nin mimarlık alanında bir referans kaynağı haline gelen Arkiv (www.arkiv.com.tr), 2009 yılı başından itibaren yeterli maddi desteği bulamadığı için arşivi bir süreliğine kapatmak zorunda kalmıştı. Ardından ücretli abonelikle Arkiv'i yeniden açan Arkitera Mimarlık Merkezi, arşivin eskisi gibi herkese ücretsiz açık olması için başka kaynak arayışlarına da devam etti bir süre. Umutlu arayışlar karşılık buldu ve Arkiv'in imdadına Çanakkale Seramik&Kalebodur yetişti. Üç sene boyunca siteye destek olmaya karar veren Çanakkale Seramik&Kalebodur, Türkiye'nin Mimarlık Arşivi'nin yine eskisi gibi sürekli güncellenmesine ve genişlemesine vesile olacak. Yayın hayatına yeniden başlayan www.arkiv.com.tr genç mimarlarla usta mimarları bir araya getirecek ve bu alanda büyük bir boşluğu dolduracak.

Mimarlara kendi sayfalarını yapma imkanı veren site, özellikle öğrenciler için büyük bir başvuru kapısı. Günde yaklaşık 5.000 kişinin ziyaret ettiği Arkiv'de 8.000'den fazla proje, 200'den fazla mimar, 500'den fazla mimarlık ofisi yer alıyor.

Musa İğrek, İstanbul
Zaman Gazetesi
12/06/2009

Yorumlar