Matbahtan sanat galerisi çıktı

İstanbul'un kültür sanat haritasına bir durak daha eklendi: TBMM Milli Saraylar Dairesi Dolmabahçe Sanat Galerisi. Sarayın kapalı kapılar ardında sessizce bekleyen eşsiz eserlerini görücüye çıkaran galeri, çok şey vaat ediyor. Açılışını dün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mehmet Ali Şahin'in yaptığı mekân, "Renk, Işık ve Görkem; Milli Saraylar Tablo Koleksiyonundan Seçmeler" adlı sergiyle sanatseverleri bekliyor. Açılışta konuşan Şahin, saray koleksiyonlarında yer alan yaklaşık kırk beş bin eserin bu ülkenin kültür hazinesi olduğunu söyledi. Milli Saraylar Daire Başkanı Yasin Yıldız da sanat galerisi hakkında bilgi verdi.

Dolmabahçe Sarayı'nın Matbah-ı Âmire'si olan bu mekân pek çok el değiştirdi. Cumhuriyet döneminde Devlet Malzeme Ofisi'nin depoları olarak kullanıldı. Bir dönem kitap fuarı alanı olarak hizmet gördü. Geçtiğimiz yıllarda ise yine Dolmabahçe Sarayı'na ait bir galeriye dönüştürülen Matbah-ı Âmire, yenilenen yüzüyle ziyaret edilebilecek modern bir sanat galerisine dönüştü. Hummalı çalışmaların sonunda şehrin merkezinde yeni bir sanat merkezi meraklısını bekleyecek artık.

Galeri, üç bölümden oluşan ve eylül ayında bitecek olan Saray Koleksiyonları Müzesi'nin ilk kısmı. Ahşap kokularının hâlâ taze olduğu galeride yapılan arkeolojik kazılar sonucu bir ocak da bulundu. Ocak, galeride camekânlar içinde korunuyor. Sanatseverler bu tarihî alanın üzerinde dolaşabiliyor. Binanın ikinci bölümü müze, üçüncü bölümü ise depo müze olarak düzenlenecek. Sarayın depolarında yer alan halılar, yemek takımları, dokuma, tekstil malzemeleri, porselen takımlar, el yazmaları, aydınlatma ısıtma araçları gibi eserler peyderpey sergilenecek.

İLK KEZ SERGİLENEN TABLOLAR VAR

Milli Saraylar tablo koleksiyonlarından seçilen eserler ıskalanmaması gereken bir sergi oluşturmuş. Zira resim sanatının pek çok ustası bir araya gelmiş. Gustave Boulanger, Jean-Leon Gerome, Fausto Zonaro, Ayvazovski, Hüseyin Zeki Paşa, Hoca Ali Rıza, Şeker Ahmet Paşa, Süleyman Seyyid, Osman Hamdi ve Halife Abdülmecid Efendi gibi ressamların ismini saymak yolu Dolmabahçe Sanat Galerisi'ne düşürmek için bir bahane olabilir. 43 eserin sunulduğu sergideki tabloların pek çoğu ilk kez görücüye çıkıyor. Sergi, 28 Temmuz'a kadar pazartesi-perşembe hariç ücretsiz gezilebilecek.

Musa İğrek, İstanbul

Zaman Gazetesi

13/06/2010

Yorumlar