Sonbahar Tanpınar'ın olacak

Döneminde ilgi görmediğinden yakınan Tanpınar, kabuğunu kırdı. Sınırları aşan ve kitapları bir bir dünya dillerine çevrilen yazar, geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen uluslararası edebiyat festivaline de adını vermişti.

Bir Tanpınar tutkunuysanız, üstüne bir de İstanbul'a hayransanız ajandanızda sonbahar için bir yer açın. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali'nin (İTEF) ikincisi 30 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kalem Ajans'ın düzenlediği, 30 ülkeden 70 yazarın katılacağa festivalin bu seneki teması 'şehir ve insan'. Aynı tarihlerdeki 29. İstanbul Kitap Fuarı'nın teması ise 'İstanbul'u Yazmak'. Geçen yıldan farklı olarak Tanpınar bu sene, festivalin tam göbeğinde. Zira 'Uluslararası Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu' da festivalle paralel düzenlenecek.

Festivalin programı dün Bahçeşehir Üniversitesi'nde düzenlenen bir toplantıyla açıklandı. Toplantıda Kalem Ajans'tan Nermin Mollaoğlu festival hakkında bilgi verdi. İTEF'in açılış töreni Çırağan Palace Kempinski'de 30 Ekim'de yapılacak. Dünya edebiyatının usta isimleriyle 4 gün boyunca söyleşiler, okumalar ve çeşitli edebiyat etkinlikleri düzenlenecek.

Rus edebiyatının önemli isimlerinden Vladimir Makanin, çağdaş Mısır edebiyatının ustalarından Gamal Gitani ve Tirza isimli romanı 21. yüzyılın en iyi romanlarından biri seçilen Arnon Grunberg İstanbul'a gelecek yazarlardan. Pirjo Hassinen (Finlandiya), György Draoman (Macaristan), Etgar Keret (İsrail), Jacet Dehnel (Polonya), Dimitru Tsepenag (Romanya), Vladislav Bajaç (Sırbistan), Sandy Tolan (ABD) da festivale katılacak yazarlardan.

Festival kapsamında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle 'Uluslararası Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu' Doç. Dr. Handan İnci tarafından hazırlanıyor. Etkinlik dünyadaki tüm Tanpınar çevirmenleri, editörleri ve Türk ve yabancı Tanpınar uzmanlarının katılımı ile gerçekleşecek. Sempozyumun açılışında editörlüğünü Prof. Dr. Abdullah Uçman ve Doç. Dr. Handan İnci'nin yaptığı Ahmet Hamdi Tanpınar armağan kitabının da tanıtımı yapılacak. Eserleri 30'dan fazla dile çevrilen Tanpınar'ın editör ve çevirmenleri 31 Ekim'de İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı'nda da bir araya gelecek. İTEF ve Kültür Bakanlılığı'nın işbirliğiyle, 'Türk Edebiyatının Dışa Açılması ve Çeviri Projeleri' konulu panel gerçekleşecek.

Musa İğrek, İstanbul
Zaman Gazetesi
09/06/2010

Yorumlar